Kategoria: Elektronika (wszystkie)

Sesja się zaczęła, czyli jest trochę wolnego na projekty elektroniczne
Pierwszym będzie wyświetlacz 3d z diodek LED znany jako "3d led cube".

Wygląd kostki

29-09
2011

Minutnik

Tym razem do przedstawienia mam minutnik w finalnej wersji.
Całość oparta jest na mikrokontrolerze AtMega8 w wersji DIP i upchnięta w obudowę od włącznika światła .
Płytka wytrawiana w warunkach domowych z soldermaską.

Fot.1 Kompletne urządzenie

Kontroler do szeregowego sterowania wyświetlaczem LCD 3 1/2 cyfry.

Kompletne urządzenie

Największą wadą I-Droid'a jest jego zasilanie. Wymaga on aż 8 baterii, które wystarczają jedynie na 4h jego użytkowania. Użycie akumulatorków znacznie skraca ten czas, bo jedno ogniwo ma 1.2V. Standardowe ładowarki ładują maksymalnie 4 ogniwa i po paru godzinach trzeba włożyć kolejne cztery. Nie wiemy również, które z nich się bardziej rozładowały, przez co kontrolowanie zasilania staje się koszmarem.

Uwaga!
Wszystkie zmiany swoje robota robicie na własną odpowiedzialność. W moim robocie spalił się tranzystor od kół w module BASE. Co prawda wcześniej też się spalił na zwykłych bateriach .

Projekt

Pomysł jest w zasadzie prosty: dodać 3 ogniwa 18650 (wyciągnięte z akumulatora od laptopa), co zwiększy napięcie do ok. 12V, oraz 2 stabilizatory i z nich zasilać robota.


09-02
2011

I-Droid01 cz.1

I-Droid to robot stworzony przez RoboTech, w Laboratorium Zaawansowanych Technologii i Systemów Robotycznych Uniwersytetu Świętej Anny w Pizie. W Polsce był on sprzedawany razem z zeszytami z wydawnictwa DeAgostini. Stanowczo odradzam u nich kupowanie czegokolwiek... chociaż jakoś udało się skompletować całego robota.

Fot. 1 Dwa działające roboty (lewy mój, prawy naprawiałem znajomym)

28-11
2010

Generator na NE555

Generator przebiegu prostokątnego można zbudować na wiele sposobów. Między innymi jako multiwibrator, z wykorzystaniem bramki Schmitta lub na gotowym układzie scalonym. Mój projekt oparty został na układzie NE555, ponieważ daje on dużą swobodę regulacji wypełnienia i częstotliwości fali prostokątnej oraz ze względu na jego szeroki zakres zasilania od 4,5V do 16V. Sam układ jest również bardzo mały (obudowa DIP-8), dzięki czemu urządzenie ma bardzo poręczne wymiary.


29-08
2010

Rejestrator GPS

GPS jest już powszechnie stosowaną technologią w nawigacjach samochodowych i telefonach. Jednak co zrobić, aby móc wspominać wakacyjne wycieczki? Można kupić drogi rejestrator GPS lub ... zrobić go samemu ;]

Fot. 1 Wygląd kompletnego urządzenia